RED BULL 111 MEGAWATT

2 września 2014

Bełchatów

   6-7.09.2014

BEŁCHATÓW

Trasa wyznaczona przez dyrektora sportowego zawodów – Bartka Obłuckiego – będzie w dużej mierze wykorzystywała naturalne ukształtowanie terenu i przeszkody znajdujące się w kopalni. Tor do hard-enduro, enduro cross, motocross z elementami extreme – został tak stworzony, aby każdy miał szansę sprawdzić na nim swoje możliwości i solidnie wymęczyć się na swojej maszynie.

Pierwszego dnia zawodów, w sobotę 6 września o godz. 13 , zawodnicy staną do kwalifikacji, które odbędą się w dwóch pojedynczych przejazdach na czas, na specjalnie przygotowanej, krótszej trasie. W finałowym wyścigu 7 września riderzy zostaną ustawieni w linii według czasów uzyskanych w kwalifikacjach. Red Bull 111 Megawatt to największe w Polsce zawody hard enduro. W niedzielę o godz.13 we wspólnym starcie ruszy kilkaset motorów. Dramaturgii wydarzeniu doda również surowa sceneria terenu kopalni.

Trasa wyścigu Red Bull 111 Megawatt wyznaczona została przez dyrektora sportowego zawodów Bartosza Obłuckiego na obszarze kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Bełchatowie, należącej do Grupy Kapitałowej PGE. W tym miejscu wydobywa się 33 mln ton węgla rocznie, czyli połowę krajowej produkcji. To jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Baza rajdu znajdować się będzie w okolicach miejscowości Kleszczów. Uczestnicy będą musieli pokonać trzy 15-kilometrowe okrążenia. Na całej długości zostaną rozstawione Punkty Kontroli Przejazdu. Przygotowana trasa jest zróżnicowana i można ją podzielić na trzy kolejne sekcje: crossową, enduro-crossową i extreme enduro.

Na wstępie zaplanowana jest szybka terenowa jazda po piachu, obfitująca w niełatwe podjazdy i zjazdy. Różnica poziomów między najniższym, a najwyższym punktem w sektorze wynosi ok. 40 metrów. Najwyższy podjazd będzie liczył ok. 30 metrów. Po tym odcinku zawodnicy zmierzą się z kilometrową trasą enduro-cross. Specjalnie przygotowane przeszkody, typu moto cross i trial, o różnej nawierzchni i różnym stopniu trudności, na pewno podniosą poziom adrenaliny! Po takiej zaprawie rozpocznie się najtrudniejszy etap rajdu – extreme enduro – liczne spadki i podjazdy, bardzo zmienna nawierzchnia, od kopalnianych pyłów, przez piachy po obsypującesię skały, żwir i tłuczeń, zmuszą zawodników do pokazania wszystkich swoich umiejętności. Różnica poziomów terenu wyniesie nawet 100 metrów.

Tor z pewnością będzie interesującym polem zmagań dla czołówki wyścigu. Dla poczatkujących zawodników trasa oczywiście będzie wymagająca, ale w najtrudniejszych jej punktach, uczestnicy będą mogli korzystać z wytyczonych objazdów.

Red Bull 111 Megawatt to niezwykły sprawdzian umiejętności i hartu ducha. Nie bez znaczenia będzie zatem doping fanów off-road‘owych zmagań. Dlatego wstęp dla widzów jest bezpłatny. Dla publiczności zostaną wyznaczone specjalne sektory widokowe. Ukształtowanie terenu kopalni i rozplanowanie trasy umożliwiają obserwowanie zmagań na każdym etapie.

Źródło: http://motocross.dirtarena.pl/8478/wydarzenia/zawody/red-bull-111-megawatt-belchatow